Dylematem przed którym stają niemal wszyscy rodzice, szczególnie na początku zbliżającego się nowego roku szkolnego, jest wybór odpowiedniego plecaka lub tornistra, który pomieści wszystkie niezbędniki małego ucznia
Dylematem przed którym stają niemal wszyscy rodzice, szczególnie na początku zbliżającego się nowego roku szkolnego, jest wybór odpowiedniego plecaka lub tornistra, który pomieści wszystkie niezbędniki małego ucznia i towarzyszyć mu będzie przez większość dni w roku, od rana w poniedziałek aż po piątkowe popołudnie. Plecak jest nieodzownym elementem wyposażenia, ważne więc aby był jednocześnie lekki i wytrzymały, niewielkich rozmiarów i pakowny, a przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa naszego dziecka. Wybór tornistrów i plecaków jest dzisiaj ogromny. Trudno jest więc podjąć decyzję od tak, tym bardziej, że zaważyć może ona na bezpieczeństwie, zdrowiu i komforcie naszego dziecka. Pierwszą kwestią, którą przyjdzie nam rozważyć jest wybór typu szkolnego bagażu. Mamy tutaj dwie możliwości - plecak lub tornister. Obydwa warianty mają swoich zwolenników i przeciwników, zarówno wśród rodziców, jak i wśród samych zainteresowanych, czyli dzieci. Wybór jednego z nich – plecak lub tornister – pozostaje kwestią indywidualną i zależy ostatecznie w dużej mierze od preferencji dziecka i jego opiekuna.
Perfekcyjnie dopasowany
Należy zacząć od tego, że nie ma tak naprawdę większego znaczenia, na który z wariantów się zdecydujemy, o ile tylko na uwadze będziemy mieli komfort i bezpieczeństwo dziecka. Najważniejszą cechą na jaką powinniśmy zwracać uwagę jest profilowanie pleców. Odpowiednio dobrany plecak powinien ściśle przylegać do pleców dziecka, aby ciężar rozkładał się równomiernie na całej ich powierzchni, a nie wyłącznie na ramionach. Anatomiczne profilowanie eliminuje ryzyko ewentualnych skrzywień kręgosłupa u młodszych i u starszych dzieci, a ponadto modele z profilowaniem niwelują dyskomfort, który towarzyszyć może pojawianiem się wypukłości lub odstających elementów z wnętrza plecaka (rogi książek, zeszytów, piórnik). Rozmiar plecaka szkolnego, jego długość i szerokość, powinna być dopasowana do wzrostu i budowy ciała dziecka – szerokość powinna odpowiadać szerokości pleców, a długość powinna zawierać się w odcinku między ramionami, a dolnym (lędźwiowym) odcinkiem pleców dziecka. Nie kupujmy plecaka na wyrost z myślą, że prędzej czy później do niego dorośnie. Noszenie zbyt dużego, niedopasowanego rozmiarem oraz przepakowanego plecaka nie jest wskazane z oczywistych względów.
Tornister nie tylko dla pierwszaka
Tornistry zaprojektowane są z myślą o uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej, choć nie jest to regułą. Tornistry, jak wiemy, są znacznie bardziej sztywne w stosunku do plecaków. Stanowi to ich wielką zaletę. Sprzyjają zachowaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała, a ponadto odznaczają się stabilnością, za sprawą usztywnionego spodu. Plecaki co prawda są zwykle odrobinę lżejsze od tornistrów, jednak nie zapewniają takiego poziomu amortyzacji jak tornistry. Decydując się na tornistry certyfikowanych marek, z pewnością postąpimy bardziej roztropnie, niż gdybyśmy zdecydowali się na tańsze, gorszej jakości zamienniki, których nie brak w naszych hipermarketach. Najmłodszym z pewnością przypadną do gusty tornistry z bohaterami z ich ulubionych filmów animowanych (Minionki, Spiderman, Lego, Barbie i wiele innych). Nie ma wątpliwości, że mając ze sobą zwracający uwagę rówieśników tornister, dziecko z dużo większą przyjemnością będzie uczęszczać do szkoły. Przygoda z tornistrem wcale nie musi być krótka i ograniczać się do pierwszego roku edukacji. Wielu uczniów nawet do trzeciej, a nawet czwartej klasy szkoły podstawowej nie rozstaje się ze swoim ulubionym tornistrem.
Plecak nie tylko dla starszaka
Plecaki stanowią doskonałą alternatywę dla tornistrów. Są od nich znacznie lżejsze za sprawą miękkiej konstrukcji. Usztywnienie występuje zwykle w okolicach pleców, a czasem i na spodzie, np. wielu modelach plecaków renomowanej marki Topgal. Ich rozmiar powinno się dobierać analogicznie jak w przypadku tornistrów – szerokością i długością do postury i wzrostu dziecka. Są bardziej pakowne niż tornistry, co pozwala na swobodne spakowanie większej ilości rzeczy. Choć tutaj pojawia się pokusa zabierania ze sobą zbyt dużej ilości niekoniecznie potrzebnych rzeczy. Pamiętajmy, że limit wagowy dla dziecięcych plecaków wynosi 10-15% ich wagi ciała, a zatem 30 kilogramowa dziewczynka nie powinna nosić pakunku cięższego niż 3-4,5 kilograma. O ile tornister, jako bagaż na 2-3 dniową wycieczkę szkolną może się nie sprawdzić ze względu na swoją niewielką pakowność, o tyle plecak będzie doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku. Plecaki polecane są zwykle dla dzieci klas starszych, od 3-4 klasy w górę, choć nie jest to regułą. Występują najczęściej w wariantach bardziej klasycznych graficznie i kolorystycznie aniżeli bajkowe tornistry. Wielu rodziców decyduje się na zakup plecaka dla pierwszoklasisty i nie ma w tym nic dziwnego, o ile usztywnienie pleców będzie odpowiednio spełniać swoją rolę. Inną sprawą jest, że nie każdy 7-latek będzie chciał nosić tornister z wizerunkiem bohaterów kreskówek, jeśli już wtedy uważać go będzie za zbyt „dziecinny”. Kwestia wyboru między jednym a drugim wariantem – plecak lub tornister – wydaje się być bardzo indywidualna.
Przede wszystkim jakość
Rozważając zakup plecaka lub tornistra warto na niego przeznaczyć większą kwotę pieniędzy, tym bardziej jeśli oczekujemy, że posłuży naszemu dziecku dłużej niż przez jeden rok szkolny. Oszczędność w tym wypadku jest niewskazana, tym bardziej, że zaważyć ona może na zdrowiu i nieprawidłowym kształtowaniu się postawy dziecka. Marki renomowane (m.in. St. Majewski, Topgal, Coolpack) dbają nie tylko o bezpieczeństwo młodszych i starszych dzieci stosując systemy chroniące plecy, ramiona, ale będą znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Wysoką jakość materiałów docenimy również w zakresie wodoodporności, która uchroni wnętrze plecaka przed przemoknięciem, nie mówiąc już o funkcji oddychającej takich tkanin – plecy dziecka nie będą narażone na spocenie lub przegrzanie. Ponadto posiadają 2-letnią gwarancję na zakupiony produkt, czego nie można powiedzieć o plecakach zakupionych w przypadkowych sklepach, w tym hipermarketach.
Statystyka: |
Przeglądano: 4138 |
Ilość komentarzy: 0 |
|