Istnieją trzy główne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając portfel.
Portfel jest takim dodatkiem, który towarzyszy każdemu z nas, nieraz od dzieciństwa. Kto nie pamięta swojego portfela dziecięcego – materiałowego lub ze sztucznej skóry, kolorowego, może z wizerunkami ulubionych bohaterów z kreskówek? Pierwszy portfel często dostajemy w prezencie i wówczas – rzecz jasna – nie zastanawiamy się nad tym, co było istotne przy jego wyborze.
Istnieją trzy główne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, wybierając portfel. Pierwszym jest funkcjonalność, drugim – wytrzymałość (zależna od jakości wykonania i naszego sposobu używania portfela), a trzecim – wygląd. W tym wpisie zajmiemy się funkcjonalnością portfela.
Funkcjonalność portfela
Najłatwiej zacząć od wyboru ogólnej „kategorii” portfela, co bardzo ułatwia nam sklep internetowy. W zależności od tego, dla kogo dany portfel kupujemy, wybieramy portfel damski, portfel męski (istnieją także portfele dla każdego, tzw. uniseksowe) albo młodzieżowy. Portmonetki dla kobiet są mniejsze niż portfele męskie, ale tylko z reguły, bowiem niektóre panie lubią nosić w portfelu wiele przedmiotów. Ponadto od kilku lat panuje moda na duże torebki, co eliminuje problem ze zmieszczeniem w niej portfela. Natomiast portfele męskie powinny mieścić się w kieszeni spodni, marynarki, kurtki czy płaszcza. Wyjątek dotyczy mężczyzn używających dużych, męskich toreb lub plecaków – wówczas z rozmiarem portfela możemy się nie liczyć. Z kolei w portfelach młodzieżowych i dziecięcych pierwszorzędna rola odgrywają wzornictwo i design. Niemniej jednak warto uwzględnić, czy portmonetka ma szlufkę lub metalowe kółeczko, do których można przyczepić sznurek lub łańcuszek, którego drugi koniec mocuje się w plecaku w celu zapobieżenia kradzieży lub zgubieniu portfela.
Przy wyborze portfela kluczową kwestią jest też liczba i charakter przegródek, a możliwości jest wiele. Portfele są wyposażone w przegródki na różnego rodzaju karty (płatnicze, wstępu, lojalnościowe, karnety), na bilon i banknoty, a niekiedy również – w przezroczyste przegródki w których możemy umieścić zdjęcia lub dokument. Jeśli przyszły posiadacz portfela jest kierowcą, warto rozważyć, czy chciałby wozić w portfelu prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny. O ile z prawem jazdy nie ma problemu (jest rozmiaru dowodu osobistego i ogromna większość portfeli wyposażona jest w odpowiednie przegródki), o tyle dowód rejestracyjny wymaga większej, specjalnej przegródki. Na szczęście producenci i sprzedawcy portfeli podają informację o przeznaczeniu poszczególnych przegródek. Ważny jest także sposób zapinania całości – portfel może być zapinany (na zatrzask, rzep, metalowe „łapki” lub zamek błyskawiczny) lub jedynie składany.
Jeżeli wybierany portfel nie ma być kompleksowy, (czyli na wszystko, co może się przydać na co dzień), można pokusić się dokupienie etui na dokumenty lub bilon. Ta ostatnia jest szczególnie przydatna, gdy wybieramy się na nieduże zakupy w okolicy domu, czy na imprezę, podczas której po pierwsze nie ma gdzie włożyć dużego portfela, a poza tym – łatwiej niż w innych okolicznościach zgubić portmonetkę.
Jak widać, wybierając portfel, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Najważniejsze, to znać wymagania własne lub obdarowywanej osoby. Wówczas możemy być pewni, że portfel będzie idealnym prezentem. Sam wybór portfela z naszej bogatej oferty będzie już tylko czystą przyjemnością.
Wybierz porftel na miarę swoich potrzeb
Pomyśl, że zniszczony skórzany portfel był kiedyś jak spod igły. Czy nie warto kupić nową portmonetkę? Ludzie nawiązują bardzo osobiste relacje ze swoimi portfelami, w których trzymają pieniądze, karty płatnicze, zdjęcia rodziny, dokumenty, bilety czy bony. Dlatego, dowiedz się, jak kupić portfel.
- Przejrzyj zawartość swojego obecnego portfela. Oceń, czy jest one uporządkowany i czysty. Zanim wybierzesz nowy portfel, opróżnij starą portmonetkę. Rozważ zmianę osobistych nawyków tak, aby nowy portfel nie był przesadne wypchany zbędnymi przedmiotami. Być może w starym portfelu nosisz nieużywane karty lojalnościowe lub paragony. Na koniec zobacz, co z zawartości starego porftela będzie ci potrzebne w nowym. Na tej podstawie podejmij decyzję o wyborze nowego w kwestii jego rozmiaru, pojemności etc.
- Zdecyduj, jaki materiał portfela byłby dla ciebie najodpowiedniejszy. Dużo portmonetek jest wykonanych ze skóry naturalnej – takie są najtrwalsze i najlepszej jakości – ale znajdziesz także takie z nylonu, włókna, plastiku czy skóry ekologicznej. Te ostatnie są dobrym wyborem, gdy lubisz podążać za modą i często zmieniasz dodatki. Gdy taki portfel zniszczy się, nie żal będzie ci się z nim rozstać.
- Ustal, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na kupno portfela. Ceny wahają się bowiem od kilku do kilkuset złotych. Są wśród nich takie od znanych projektantów i niemarkowe. Od twojego budżetu zależy nie tylko materiał wykonania portmonetki, ale także miejsce, w którym ją zakupisz.
- Wybierz także kolor oraz wzór i porównaj je ze stylem, który dominuje w twojej garderobie. Portfel powinien tworzyć spójną całość z twoimi ubraniami i stylem bycia.
- Obejrzyj różne portfele, aby przekonać się, który do ciebie pasuje. Następnie możesz dokonać zakupu w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Dobrym pomysłem jest również polowanie na obniżki i wyprzedaże.
Statystyka: |
Przeglądano: 2358 |
Ilość komentarzy: 0 |
|
|